Moscow Mechanism expert reports to the OSCE Permanent Council on Georgia
Today, the OSCE Moscow Mechanism rapporteur, Professor Patrycja Grzebyk, presented her findings to the OSCE Permanent Council, collected in her ‘Report on developments in Georgia in respect of human rights and fundamental freedoms since spring 2024’.
Professor Grzebyk was appointed rapporteur by the 23 participating States that invoked the OSCE Moscow Mechanism on 29 January “to assess Georgia’s implementation of its OSCE commitments, with a particular focus on developments since spring 2024”.
The Moscow Mechanism, agreed by consensus by all OSCE participating States, allows for an investigation to be launched without consensus and independently of the OSCE Chairpersonship, institutions and decision-making bodies if one State, supported by at least nine others, "considers that a particularly serious threat to the fulfilment of the provisions of the [OSCE] human dimension has arisen in another participating State".
The Permanent Council is one of the OSCE’s main decision-making bodies, and convenes weekly in Vienna to discuss developments in the OSCE area and make decisions on the Organization’s activities.