TBILISI, 26 August 2021 – The OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) today opened an election observation mission (EOM) for the 2 October local elections in Georgia, following an invitation from the national authorities.
The mission is led by Ambassador Albert Jónsson and consists of a core team of 12 experts based in Tbilisi and 30 long-term observers, who will be deployed throughout the country from 4 September. In addition, ODIHR plans to request OSCE participating States to send 350 short-term observers, who would arrive several days before election day.
The mission will assess whether the elections are held in line with OSCE commitments and other international obligations and standards for democratic elections, as well as with national legislation. Observers will closely monitor fundamental aspects of the elections such as voter registration, campaign activities, the work of the election administration and relevant government bodies, election-related legislation and its implementation, and the resolution of election-related disputes. The mission will also monitor media coverage of the campaign.
An interim report will be published to update the public and media during the course of the observation. The day after the elections, a statement of preliminary findings will be presented at a press conference, and ODIHR will publish a final report summing up the observation and making recommendations for improvements approximately two months after the end of the election process.
For further information on ODIHR’s election observation activities in Georgia, please visit: https://www.osce.org/odihr/elections/georgia/496309