OSCE/ODIHR prepares to monitor trials in Georgia
A team from the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) began a two-day familiarization visit to Georgia on 7 February 2013 in preparation for planned monitoring of trials involving senior political figures...
- Human rights
A team from the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) began a two-day familiarization visit to Georgia on 7 February 2013 in preparation for planned monitoring of trials involving senior political figures.
The objective of the visit is to establish contacts with relevant national actors and to discuss co-operation ahead of establishing a trial-monitoring operation. The visit was organized in consultation with the Georgian authorities, who are also facilitating the development of the operation.
Based on the findings of the visit, ODIHR will set up the operation in line with its trial monitoring methodology, according to the principles of objectivity and non-intervention in judicial processes.
If the trials take place, the monitors will assess them and relevant domestic legislation for their compliance with international fair-trial standards and OSCE commitments, and identify possible shortcomings in the criminal justice system. Findings and recommendations will be presented to the Georgian authorities.
In accordance with its mandate, ODIHR monitors trials in an effort to assist participating States in developing and implementing policies, laws and practices that ensure respect for the rule of law and human rights. As an OSCE participating State, Georgia has committed to accepting the presence of international and domestic observers as a confidence-building measure, as provided for in national legislation and international law.