საქართველოს საპარლამენტო არჩევნებზე სადამკვირვებელო საერთაშორისო ორგანიზაციები კვირას პრესკონფერენციას გამართავენ
თბილისი, 2024 წლის 24 ოქტომბერი - საერთაშორისო სადამკვირვებლო ორგანიზაციები პრესკონფერენციას გამართავენ საქართველოში ჩატარებული საპარლამენტო არჩევნების შესახებ თავისი მიგნებების წარმოსადგენად
რა:
- საქართველოს საპარლამენტო არჩევნების საერთაშორისო სადამკვირვებლო მისიის პრესკონფერენცია
- პრესკონფერენციაზე დასწრება შესაძლებელია პირადად ან Zoom-ის მეშვეობით (იხ. დეტალები ქვემოთ)
- პრესკონფერენციის პირდაპირ ეთერი ხელმისაწვდომია აქ
ვინ:
- პასკალ ალიზარდი, ეუთოს სპეციალური კოორდინატორი და ეუთოს მოკლევადიან დამკვირვებელთა ხელმძღვანელი
- იულიან ბულაი, ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის (PACE) დელეგაციის ხელმძღვანელი
- პია კაუმა, ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეის დელეგაციის ხელმძღვანელი
- ფაიკ ოზთრაქი, ნატოს საპარლამენტო ასამბლეის დელეგაციის ხელმძღვანელი
- ანტონიო ლოპეს-ისტურისი, ევროპარლამენტის დელეგაციის ხელმძღვანელი
- ოუენ მერფი, დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებების ოფისის (ODIHR) არჩევნებზე სადამკვირვებო მისიის ხელმძღვანელი
როდის:
- 15:00 თბილისის დროით (GMT +4) 2024 წლის 27 ოქტომბერი
სად:
- სასტუმრო „რადისონ ბლუ ივერია“, პირველი რესპუბლიკის მოედანი 1, თბილისი
რეგისტრაცია:
- მონაწილეობის მისაღებად გთხოვთ, გადახვიდეთ ბმულზე და რეგისტრაცია გაიაროთ თბილისის დროით არაუგვიანეს 27 ოქტომბრის 11:00 საათისა. ყველა ჟურნალისტმა, რომელიც პირადად დაესწრება პრესკონფერენციას, თან უნდა იქონიოს პრესის ან მედიასაშუალების წარმომადგენლის აკრედიტაციის მოწმობა.
არჩევნებზე სადამკვირვებლო საერთაშორისო მისია ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებების ოფისისა და (OSCE/ODIHR), ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეის (OSCE PA), ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის (PACE), ნატოს საპარლამენტო ასამბლეის (NATO PA) და ევროპარალამენტის (EP) ერთობლივი მისიაა. სადამკვირვებლო მისიას ჯამში 530 დამკვირვებელი წარმოადგენს; მათგან 380 ODIHR-ის მიერ წარგზავნილი ექსპერტი და ხანგრძლივვადიანი და მოკლევადიანი დამკვირვებელია, 61 ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეის პარლამენტარი და თანამშრომელი, 39 ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის წარმომადგენელი, 38 ნატოს საპარლამენტო ასამბლეის წარმომადგენელი და 12 ევროპარლამენტარია.